STK Emekçileri Hakları İçin Forumda Buluşuyor!

0
73

Türkiye’de sivil toplum, dünya ekonomik ve siyasi sistemle bağlantılı olarak ve özellikle son 20 yılda büyüyen bir sektördür. Bu sektörde ağırlıklı olarak hak savunuculuğu yapan Sivil Toplum Kuruluşları(STK) hem hizmetleri hem de istihdam olanakları bakımından giderek önemli hale gelmektedir. Uluslararası kuruluşların sağladığı fon desteği ile göç, kadın, çocuk, doğa gibi çok çeşitli alanlarda yaygın çalışma faaliyetleri sergilemektedirler. Kamu ve diğer yerel otoritelerle işbirliği içerisine girerek yapılan ve aynı zamanda toplumsal fayda sağlama iddiası bulunan bu çalışmalar, binlerce STK emekçisinin emekleriyle meydana gelmektedir. Ancak tüm bu toplumsal değeri üreten STK emekçilerinin sorunları gün geçtikçe çığ gibi büyümektedir.

STK emekçilerinin yaşadığı sorunlar şüphesiz ki Türkiye işçi sınıfının örgütsüz, güçsüz yapısıyla ve çalışma rejiminin emekçilere dayattığı zorluklarla ilgilidir. Güvencesiz-esnek çalışma, düşük ücretler, sendikal hakkın engellenmesi, baskı ve mobbing altında çalışma en yaygın karşılaşılan sorunlardır. Bununla birlikte, STK’larda kural haline gelen proje bazlı çalışmaktan kaynaklı hak kaybına uğranması: 2’şer 3’er ay gibi kısa süreli çalışmanın yaygınlaşması, böylelikle iş güvencesinin ortadan kaldırılması, kıdem-ihbar tazminat haklarının gasp edilmesi, iş tanımlarının belirsiz olması, mesai saati kavramının yok edilmesi, sosyal hakların verilmemesi, gönüllük kisvesi altında örtük emek sömürüsü, aldatıcı bir yönetişim algısı gibi sektöre has sorunlar da mevcut. Bunlara ilave edilecek onlarca sorun olmasıyla birlikte her birinin çözümü için örgütlü hareket etmenin ve mücadele etmenin dışında bir seçenek görünmemektedir. Bu nedenle Sendikamız, STK emekçilerinin haklarını koruyacak ve güçlendirecek bir sendikal örgütlenme çağrısında bulunmaktadır.

Sendikamıza üye olan ve üye olmayan STK emekçilerinden oluşan Sivil Toplum Çalışma Grubu, sivil toplum alanındaki sorunlara dikkat çekmek, birlikte çözüm yolları aramak ve örgütlenme olanaklarını tartışmak için forum etkinliği düzenleyecektir. Emekçilerin öz gücüne dayanarak düzenlenecek olan bu forum, her bir STK emekçisinin içinde yer alabileceği, fikrini özgürce dile getirebileceği ve emeğiyle katkı sunabileceği bir forumdur. Bu bakımdan çağrı STK emekçilerinin tümünedir. STK’larda önceden çalışmış veya iş arayıp çalışmayı düşünen, bu alana ilgi ve merak duyan, koşullar hakkında bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşlarımızı da davet ediyoruz. Forumun geliştirilmesi ve çağrının yaygınlaştırılması herkesin destek ve katılımına açıktır. Kurtuluşumuz ancak birliğimiz ve dayanışmamızla mümkün olacaktır!

Bağımsız Emek Sendikası Sivil Toplum Çalışma Grubu

ÖNEMLİ NOT: Foruma katılmak isteyenlerin aşağıdaki linki tıklayarak Google Formunu doldurması gerekmektedir.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc3Lu-in-1UJBVQ5Syez5wL3hC2eGjSGKyQsoGP6RibnMCH5g/viewform

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz